LGBT ja ühiskonna vastandumine

Täpselt kuu tagasi oli eetris saade "Suu puhtaks", kus seekordseks teemaks oli samasooliste paaride kooseluseaduse legaliseerimine. Saates olnud Anneli Laatsi toetav sõnavõtt LGBT suunal ajas terve meediamaastiku kihelema ja tuhanded inimesed omavahel sõnelema. Kuigi tänase seisuga on sellest omajagu aega möödas, tahan minagi oma sõna sekka öelda.

Tõuke sellel teemal kirjutada andis mulle tegelikult sõbra FB seinal olnud postitus, mille all oli hullem vaidlemine ja debateerimine lahti läinud. Ma ei hakka seda siia sõna-sõnalt kopeerima, kuna siis peaksin autorilt selleks luba küsima, aga ma ausalt olen selleks liiga laisk ja seega annan ise lühidalt oma sõnadega postitusesisu edasi ja huvilistele lingin originaalteksti lugemiseks SIIA!

Mu sõber nõustus Annika Laatsi sõnavõtuga ja küsis, et miks me sellel teemal juba aastaid Eestis arutelusid, debatte ja kähmlusi peame? Et see pole mitte kellegi asi, kui samasoolised soovivad koos elada ja mõlema nõusolekul selle ka ära registreerida, siis pole see ju kellegi kolmanda asi kägiseda. Ei vanematel, ei riigil, ei sõpradel. Et loomulikult võib igaüks oma arvamust mistahes olukorra kohta avaldada, aga miks me peame inimeste koos elamist ja eksisteerimist keelama ja seda ebanormaalseks kutsuma, ajades taga mingit traditsioonilist peremudelit, millest mitte keegi enam isegi aru ei saa.

Konkreetse postituse alt võis lugeda seinast seina arvamusi ja kommentaare, kuid üldine tendents oli sõbralik ja LGBTsid toetav. Ma otsustasin samuti sõna sekka poetada ja kirjutasin, et minu meelest las nad ka olla, kuid siiski on üks asi, mis on hakanud mind häirima. Miks ei ole OK, kui meie seas on inimesi, kes ütlevad ilma viha õhutamata, et homoseksuaalsus ei lähe nende maailmavaadetega kokku. Praegu kipub see tendents sinnapoole kalduma, et kui julgetakse ausalt ja viisakalt välja öelda, et nad pooldavad naine+mees suhet, siis saavad kaaskodanike poolt sildi külge "geidevihkajatest homofoobid".

Et nagu miks? Ma ei kritiseeri siin ainult neid sildistajaid, sest olgem ausad, mõlemal suunal on asi läinud ikka räigelt üle võlli. Need on need äärmuslased, kes jäävad vist oma elupäevade lõpuni üksteise võidu lahmima. Miks? Kas meil on maailmas veel vähe vihkamist, hirmu, kurbust, ängi ja raevutsemist? Milleks seda juurde toota. Mul kisub alati suunurk kergelt muigele, kui loen kellegi emotsionaalset räuskamist selle kohta, et kuidas varsti on kõik hukas ja pereväärtused kaovad ja maailmas võtab võimust tapmised ja vihaõhutamine ning loomulikult on absoluutselt kõik teised selles süüdi... kuigi mina alustaksin esmalt peeglisse vaatamisest!

Minu selline ootamatu seisukoht ja teistsugune mõtteavaldus ei jäänud tähelepanuta ja mulle kirjutati: "Mul ei ole puudega inimeste vastu mitte midagi, aga miks ei ole OK, kui keegi ütleb, et neile puudega inimesed ei meeldi?"

Ilmselt võite juba aimata, milline oli minu vastus... ehk et minu jaoks on täiesti OK, kui keegi ütleb, et neile ei meeldi puudega inimesed. Ma ei lähe sellepärast kuskile plakatiga vehkima ja karjuma, et mind diskrimineeritakse. Arvan, et enamus kordadel pole isegi asi selles, et kellegile ei meeldiks puudega inimesed, vaid nad lihtsalt ei soovi nendega suhelda, kuna ei oska kuidagi suhestuda, kardetakse vms. See EI tähenda ju automaatselt seda, et need inimesed on mingid foobikud või puudega inimeste vihkajad.

 
Mulle vastati selle peale: "Ma siis olen see äärmus, kes on valmis kuri olema nii siis, kui LGBT+inimesi ei sallita, kui ka siis, kui puuetega inimesi ei sallita. Minu silmis on see kiusamine ja kiusamise suhtes ei saa olla ükskõikne!"
 
Olen absoluutselt nõus, et kiusamist ei tohi tolereerida, aga jutt ei käinud ju kiusamisest, vaid minu algne kommentaar antud teema all ütles selgelt seda, et kui kellegi elukommete või uskumuse tõttu ei saa nad toetada homoseksuaalsust ja nad pole mingid vihaõhutajad ega LGBT+teiste inimeste tagakiusajad, siis miks ei võiks nendele inimestele jääda nende arvamus? See pole kiusamine, kui keegi mainib, et homoseksuaalsus ei mahu nende normatiividesse. Ning täpselt vastupidi ka. Et kõik, kes leiavad, et homoseksuaalsus on OK, siis taeva pärast, las nad elavad rahus. Lihtsalt minu point ongi see, et jäägu igale ühele oma arvamus. Ei ole tarvis vastastiku sõimelda, et näe, oled geidevihkaja ja homofoob ning kõik need teised on pededearmastajad. Pole ju tarvis sellistesse äärmustesse laskuda.
 
Veel jäin korraks selle loogika peale mõtlema, et kui ei poolda mingisugust kasvavat tendentsi, et miks siis seda kohe kiusamiseks nimetatakse? Kui ma armastan MCDonaldsi friikaid ja teisi ei taha, siis see pole ju Hessi kiusamine. Kui ma valisin endale elukaaslase kõigi teiste seast välja, kasutades selleks oma isiklikke eelistusi, siis ma ei kiusa sellega ju teisi vastassugupoole esindajaid. Kui ma soovin abielluda, siis ma ei kiusa sellega ju vabaabielu või niisama kooselu elavaid inimesi. Kui ma olen rohkem koerainimene, siis see ei tähenda, et vihkaksin kasse ja et olen kassikiusaja jne. Kiusajaks muutun ma alles siis, kui hakkan viha üles õhutama, võttes selleks ette konkreetseid samme, et mõjutada ka teisi ja et teha haiget neile, kellele meeldivad minust erinevad asjad.
 
Kirjutasin sama arvamuse ka kõnealuse arutelu alla, aga siis tuli üks LGBT kogukonna liikmetest ja ütles, et see ongi maailmas valesti, et peetakse normaalseks öelda, kui kellegile keegi või miski ei meeldi ja andis teada, et LGBT liikmena on alandav lugeda, kui neid võrreldakse friikartulitega. Say what? Ausalt, olenemata seksuaalsusest, rassist, nahatoonist või millest iganes veel, aga see on täpselt see olukord, et näitad lollile Kuud ja loll vaatab sõrme.
 
Eks siin võikski jääda kirjutama ja seletama, aga see teema ei rauge vist kunagi. See jääb alatiseks kuskile tuha alla sütetena hõõguma ja ootama uut tuuleiili, et saaks lahvatada leegina uuesti põlema. Usun, et sellist emotsionaalset ja tundliku teemat oleks paslik lõpetada sõnadega - ela ise ja lase teistel ka elada ning see kehtib ka selle kohta, et meil kõigil on õigus oma arvamusele! :)

CONVERSATION

8 kommentaari:

 1. Kai, sa tegid mu laupäeva ilusaks !
  Enam täpsemalt ei annagi mu mõtteid sõnadesse panna. Just nimelt, et õige pole kiusata ja mõnitada, küll aga on igal inimesel õigus öelda: "Mulle ei meeldi !" Mina leian, et inimestel on õigus öelda, et mina ei meeldi neile.
  Kuna mul on paberid ka, siis ma võin julgelt öelda ka seda, et ka puudega inimesed võivad mitte meeldida, täitsa rahulikult kohe :D Mul on isegi üks sõbranna, kes ütleb, et talle ei meeldi sandid, mina meeldin, aga üldiselt ei meeldi. Ülimalt respekteeritav.

  VastaKustuta
  Vastused
  1. Rõõm! :)

   Kusjuures, mulle ka ei meeldi kõik puudelised, aga mitte sellepärast, et neil on puue, vaid nende puudest tingitud mõttemaailm on kohati minu jaoks liiga kitsarinnaline ja suhtumine ellu on minu jaoks äärmiselt ebameeldiv.

   Kustuta
 2. Paraku on nõnda, et suur osa LGBT teemadest, mille üle inimesed debateerida üritavad on seotud LGBT inimeste õigustega. Õigustega, mis on olemas kõikidel teistel (abielluda, kooselu registreerida, lapsendada jne jne). Siin ei ole kellegi koht öelda, et "MULLE EI MEELDI teiste inimeste õigus võrdseteks tingimusteks" ja eeldada, et seda käsitletakse kui sõnavabadust. See on põhimõtteliselt võrdne sellega, kui keegi väidab, et neile ei meeldi, et ka teistest rassidest inimestel on õigus puhtale joogiveele. Miks peaks see kinni olema kellelegi meeldimises või mittemeeldimises? Miks peaks see arvamus üldse kedagi huvitama?
  Kedagi ei sunnita avalikult arvamust avaldama, aga kui asi puudutab inimõiguseid, mis on olemas nii friikatearmastajatel, puuetega inimestel kui ka kassivihkajatel, siis on kitsarinnalisemad inimesed kärmed tuututama, kuidas nende maailmapilti selline asi ei mahu ega saa mahtuma ja eeldavad vastu kiitust, et "no nii tubli, et oma arvamust avaldasid, sul on selleks tuline õigus."

  VastaKustuta
  Vastused
  1. Head mõtted! :)

   Arvamuse kohta lisaksin niisama veel juurde, et ega siin maailmas on palju asju ja teemasid, mille kohta inimestel on oma arvamus ja paljud neist soovivad seda ka väljendada. Iseasi lihtsalt, et kuidas ja milliste vahenditega seda tehakse ning siit jõuan oma järgmise mõtteni. Minu arvates sõnavabadus ja enda arvamuse väljendamine pole päris üks ühele. Ses suhtes, et sõnavabadus põhimõtteliselt ei piira absoluutselt keelekasutust. Tahan saadan Su sügavalt pimedasse kohta ja katsugu keegi tulla kobisema, see ju sõnavabadus. Kuid oma arvamust saab väljendada ka rahulikult, argumenteeritult ja jättes võimaluse arutelu tekkeks ning läbi selle muuta oma vaateid ja arusaame.

   Kustuta
 3. Aga miks peab seda arvamust sedasi avaldama? Suvalisele inimesele tänaval Sa ju ei ütle lambist, et issand jumal, mulle ei meeldi Su seelik või võtavteadmiseks, et Sul on ilge meik näos. Nii lihtsalt ei tehta, see ei ole ok. Näiteks ei meeldi mulle isiklikult väikesed lapsed ja võõrad lemmikloomad. Ometi kui ma nendega kokku puutun, ei kärata ma ju ometi inimesele, et küll Sul on vastik koer või et mulle ei meeldi Su vääks. Miks siis on justkui üks grupp inimesi, kelle kohta oma negatiivset arvamust avaldada on justkui inimõigus?! Mille poolest on geid nii teistmoodi, et neile pidevalt oma arvamuse sildi all haiget teha on juba nagu mingi püha kohus? Täiskasvanud inimene omab empaatiavõimet ja ei tee teisele inimesele teadlikult haiget. Nii lihtne see minu jaoks ongi. Et see mulle ei meeldi arvamus aga LGBT kogukonnale haiget teeb ja neid häirib, seda on nad ju korduvalt väljendanud, see ei tohiks küll ühelegi arvajale uudis olla.

  VastaKustuta
  Vastused
  1. Jaa, mõistan Su pointi, aga ma ei pidanud siinkohal silmas neid räuskajaid. Ma rohkem mõtlesin neid kodanikke, kelle jaoks homoseksuaalsus on väär, aga nad ei käi seda iga hinna eest kõigile kuulutamas, vaid kui küsitakse, siis rahulikult ütleb oma arvamuse välja, no et ei pea õigeks, aga las nad elada ja las neil olla õigused jne, et miks siis hakatakse sellele rahulikule inimesele seletama, et PEAB meeldima ja kui ei meeldi, siis oled homofoob. Ei pea ju. Talle ei pea isegi teise inimese seelik, koer või laps meeldima, aga ega siis too inimene ei lähegi räuskama või kommenteerima, et jessake, küll sellel on ikka elukole seelik ja tollel on ülinõme laps, sest annab endale aru, et see teeb teisele haiget. See oli kogu mu jutu point.

   Kustuta
 4. Siin on väikene vahe. Üks asi on see, mida me üksikisiku tasandil arvame või mõtleme. Hoopis teine asi on kui riiklikul tasandil toimub ühe grupi kodanike diskrimineerimine. Selleks, et ühiskondlikul tasandil muutuseid esile kutsuda kahjuks ei piisa sellest, et vaikselt endale lauasahtlisse sedelikese poetad. Selleks on vaja avalikuse tähelepanu, sest vaid see saab lõpuks määravaks, miks poliitikud ühe-teise teemaga tegelema hakkavad.
  See, et kirikupapid saavad rahulikult rääkida, on ilmselge. Nemad on ju riigi seljataga ja neil hüvesid jagub. Lihtne näide - kui homsest hakkaks kehtima kirikule maamaks turuhinnaga - oleks ka see kõikse rahulikum papi oreli tagant tänaval loosungiga vehkimas, et milline ülekohus. Aga seda ei juhtu ja seepärast saabki ta vaikselt öelda, mida ta arvab...
  Ja peamine küsimus - kas kellegil on õigus öelda/mõelda, et ühel või teisel inimesel pole õigust ühele või teisele hüvele, mis on kättesaadav kõigile kodanikele?
  Veelkord, asi pole seeliku värvis ja selle meeldimises/mitte meeldimises. Asi on konkreetses diskrimineerimisega riiklikul tasandil. See muudab veidi asja sisu. Kuigi jah, LGBT vastased üritavad seda näidata kui mingit personaalset hüve/iha/tahet.
  See on sama hea, kui mina ühistranspordi kasutajana, saades hüvesid riigikassast, ütleksin, et riik ei peaks panustama Tln-Tartu 4 realiseks ehitamisse(olen elus vaid 4 korda Tartus käinud ja pole vaja enam sinna minna). Vaid suunama kogu raha vaid minu jaoks vajalikku ühistransporti. Muidugi ma võin seda öelda ja sellest rääkida, aga peale sellist väidet oleks mul üsna narr olla pahane, kui Tln-Tartu vahet sõitvad inimesed vaataks minu peale viltu - et mida see tlnlane seal seletab eks. Me kõik oleme ju riigi kodanikud, kõik maksame makse ja väärime hüvesid. LGBT olukord on sama - nad ei taha muud kui seda, et nad saaks samasid hüvesid, mis kõik teised. Ometi nende puhul on Ekrel ja papil kirikust õigus rääkida Piiblist ja jumal teab millest - raiudes seda, kuidas see pole õige ja need inimesed ei vääri seda. Täpselt sama - tartlased ei vääri tln-trtu maantee 4 realiseks ehitamist, saavad seal küll hakkama ja mida nad üldse jauravad sel teemal - lennaku lennukiga vms. On ju nõme eks :)? Samamoodi on see LGBT võimaluste piiramine nõme.

  VastaKustuta
  Vastused
  1. Jaa, ma saan absoluutselt Sinu seisukohtadest aru ja mõistan ja isegi nõustun teatud osas... :)

   Mul on sõpruskonnas mitu geid ja nad on ülikiftid inimesed ning ma arvan, et neil peaks olema samuti samasugused õigused nagu teistel. Arvan, et mitte keegi meist ei tohiks olla kohtumõistja rollis, kus seltskond inimesi võtab endale õiguse hakata otsustama, et mis on õige ja mis väär ning siis läbi võimu hakata seda peale suruma. See pole samuti minu silmis õige. Täpselt samuti ei leia ma, et kellegil on õigust teist inimest, lähtudes selle inimese rassist, usust, seksuaalsusest või puudest, sildistada kellekski või millekski.

   Ma saan aru, et minu postituse all olevad kommentaarid käsitlevadki antud teemat juba laiemalt, aga kuna mina püüdsin käsitleda enamjaolt seda sildistamise poolt, sest ma tõesti ei leia, et pole kummaski suunas OK kedagi sildistada, siis ma mõistan, kui minust võidi natuke valesti aru saada. Paraku me peame teadvustama endale seda, et siin maailmas pole mitte ühegi teemaga kunagi kõik inimesed rahul ja leplikud ja sellepärast hakata üksteist vastamisi sildistamisega solvama… no ei leia, et selline käitumine oleks ka päris õige.

   Meil kõigil on erinev minevik, kust tuleme ja kus elame ja kuhu suundume ning paraku see on igal inimesel erinev. Minu keel näiteks ei paindu kuskil külas elavat vanaema Salmet nimetama homofoobiks, kui leiab, et see homo värk pole ikka üks õige asi, sest Salmel on oma minevik, juured ja usk. Samamoodi ei ole ka see OK, kui LGBT liikmeid laimatakse ja nimetatakse rõvedate nimedega.

   Kustuta

Back
to top