Karm reaalsus ja veidi piinlik tõde

Lubasin siin lähiajal kirjutada ühest inimesest, kes on minu suhtes alustanud nõiajahti ja võtnud eesmärgiks mind tuleriidal põletada. Vähemalt sellise mulje on ta mulle oma käitumisega jätnud. Ma üldiselt ei ole inimeste otsuste ja tegude kritiseerija, aga no kui see muutub juba haiglaslikuks ja eraldi eesmärgiks, kedagi maatasa teha või iga hinna eest vajadus inimesele selgeks teha, et ta on mõttetu ja sobimatu kõnts, siis tahaks ka mina paar sõna sekka öelda, eriti veel kuna asi puudutab konkreetselt mind. Mõtlesin tükk aega, et kuidas oleks kõige õigem seda kirjutada, et kas kasutan tolle inimese nime või mainin lihtsalt tema tegevus valdkonna ära ja kellel huvi, siis suudavad nime ja pildi ise välja Googeldada. Ma pean oma looga minema sellesse aega, kui ma alles olin nägemist kaotamas (või no olin selleks ajaks ühest silmast pime ja teisega nägin uduselt). Just sel ajal, nüüdseks juba kuskil 8 aastat tagasi, ristusid minu teed Pärnu Pimedate Ühingu esimehega. Loomulikult uue ja noore liikmena võeti mind avasüli vastu ja ükskõik, millal ma ka ühingu uksest oma jalga sisse ei pistnud, sain ma üli sooja tervituse osaliseks ja küll mulle öeldi, et olen tubli, vahva, hakkaja ja küll ma siis käisin kõiksugu koolitustel ja väljasõitudel ja olin selline tubli ja aktiivne liige. Olles paar aastat ühingu liige, valiti mind lõpuks ühingu volinikuks ja siis esitati mind ka Eesti Pimedate Liidu poolt välja antava üle Eestilise ajakirja toimetuse liikmeks, kuhu kuulusid erinevatest üle Eestililistest pimedate ühingutest liikmeid, kes kirjutasid kaaslugusid ja vastutasid kindlate rubriikide eest. Mina vastutasin juhtkoerte ja "Mida tead Sina..." rubriigi eest ja vahel harva kirjutasin ka oma naljakaid juhtumisi huumorinurka. Kõik, kes EPL ajakirja toimetusse kuulusid, ei ole ajakirjaniku haridusega, vaid lihtsalt inimesed, kellele meeldib kirjutada ja kes teevad seda hästi. Pärnu esimees siis esitas ennast ja mind toimetuse liikmeteks ja me mõlemad saime selle osaks ja tänase päeva seisuga olen ma seal toimetuses olnud 4 aastat ja mulle pole mitte ainsatki pretensiooni esitatud.
Kes on minu blogi pikemalt jälginud, siis on ehk kursis, kui kirjutasin siin kõiksugu veidratest ja õigustühistest otsustest ja ussitamistest, mida Pärnu ühingus tehti. Toona ma jätsin teadlikult ühingu nime nimetamata, et kus sellised asjad toimusid, aga kuna see olukord on ületanud minu jaoks kõik piirid, siis minu karikas on ka nüüdseks täis ja räägin suu puhtaks. Ma küll ei tea öelda, et millisele haigele varbale ma olen kellegile astunud, et selline minu õõnestamine ja tõrjumine on lahti läinud. Ma tean ainult seda, et kõik tööd, ettevõtmised ja projektid, milles olen osaline olnud ja mida olen aastaid vedanud, pole halvasti tehtud ja kõik on rahule jäänud. Vähemalt minuni pole negatiivset tagasisidet tulnud, kui siis vaid soovitusi järgmisteks kordadeks, aga see on igati okei, sest nii toimubki areng. Vähemalt mina arvan nii. 
Aga igatahes, kui ma kirjutasin siis sellest minu tagaselja juhatusest välja kupatamisest, siis oli see minu jaoks nii suur šhok ja ma ei mõistnud kohe alguses, et mis toimub, miks on mind tarvis õigustühiselt juhatusest välja lüüa ja minu pärimiste peale, et mis on põhjus minu välja hääletamiseks, siis sain vastuseks, et olen liiga aktiivne. Kohe kui hääletus läbi sai, lausus too esimees, kes selleks ajaks polnud enam ametlikult ühingu esimees, vaid lihtsalt volinik, et ma võin lihtliikmena kõiki neid tegevusi jätkata, mida juhatuse liikmena tegin. Mõtlesin sel hetkel, et mis ta on millegi hästi kõva asjaga vastu pead saanud või? Sest nende sõnul oli nende hirm see, et kui olen nii aktiivne, siis pole mul juhatuse tööks aega ja nüüd kui enam pole juhatuses, et siis olen kohe automaatselt vähem aktiivsem või. Loogika error. Kui palusin ise endal selle üle ikka otsustada, siis oldi resoluutne, et ei, oled aktiivne ja mine minema, meil pole Sind tarvis. Aga toona ma ei pannud kohe pilti kokku, aga nüüd küll.
2015 aasta algusest kuni augustini oli ühingul uus esimees, kes antud ametikohale pool vägisi valiti. Ta ütles kohe, et ei taha olla esimees ja et ta ei oska jne. Aga vana esimees, kes oli aastaid ühingu tööd juhtinud, ütles, et küll hakkama saad ja et tema aitab ja et tema tahab nüüd olla lihtsalt lihtliige ning mitte enam kuuluda juhtorganitesse. Aga selle poole aasta jooksul oli selgelt näha, et inimene, kes topiti vägisi juhtrolli, ei suutnud selle stressi ja koormaga hakkama saada ja soovis tagasi astuda, aga siin tekkis vanal esimehel vist hirm, et kui praegune esimees tagasi astub, siis järgmine potentsiaalne esimehe kandidaat juhatuse liikmena olen mina, aga et seda ei juhtuks, siis tuli mind koos esimehe tagasiastumisega ruttu juhatusest välja hääletada. Ma võin kohe siinkohal ära öelda, et ma pole soovi avaldanud saada Pärnu Pimedate Ühingu esimeheks ja mul pole seda soovi tänase päevani. Minu teema on juhtkoerad ja ongi kõik.
No vot, aga nüüd küsite, et mis sellel vanal esimehel siis nii väga minu vastu on, et kui alguses oli kõik nii hästi ja ma olin nii tore, tubli, armas ja vahva. No mina koos Maaruga julgesime kritiseerida tema ühte otsust, mille ta tühistas, kuigi see oli volinike koosoleku poolt vastu võetud, aga juhatus otsustas selle lihtsalt üle lasta ja ignoreerida liikmete soovi ja hääletustulemusi. Lisaks käisime me Maaruga ühingu lauluansamblis laulmas ja siis me avaldasime soovi teistsuguseid laule laulda kui Eideratas ja teised rahvalaulud vms. Peale seda jutuajamist, mis oli silmnähtavalt vanale esimehele vastukarva, hakkas üks tõrjumine ja sajatamine. Samamoodi, et me julgesime küsida digidokumente, sest no me pimedad ilmselgelt ei saa paberkandjal olevaid dokumente ise lugeda. Jah, okei, ma võin endale nägija otsida, kes mulle kõik mitusada rida ette loeks, aga pimedate ühingu üks eesmärke on muuta ja seista pimedate parema iseseisvuse eest. Kus see iseseisvus siis on, kui ma pean kogu aeg endale nägijaid appi sebima. Ja kui Maaru astus ühingust välja, siis mina olen samuti seda kohe kohe tegemas, sest avaldus on mul valmis ja tõin punkthaaval välja, et ühing ei edasta pimedale loetavas formaadis dokumente, põhikirja saadab pildiformaadis (sama hästi võiks mulle looduspilte saata). Teiseks põhjuseks panin selle sama 2015 aastal õigustühiste otsuste tegemine ja kuna protokolle mulle ei saadeta või üldse ei saadeta, siis mul pole isegi õrna aimugi, et mida nad protokolli kirja panid ja mis kuupäevadega, sest kuna arutati minu tagasi kutsumist juhatusest, siis oleks pidanud kõigepealt juhatuse koosolekust mulle teatama 14 päeva ette (mulle teatati kaks ja pool tööpäeva ette) ja volinike koosolek, kus mind juhatusest välja hääletati, sellest teavitati mind 4 tööpäeva ette. Pluss valetati teisele juhatuse liikmele, et juhatusest lahkumine oli minu enda soov. Vot selline ussitamine käib ja see ajab mul südame pahaks ja ma ei soovi sellises "õnnelikus ja väikeses" ühinguperes olla.
Püüdes siis vaikselt oma rida ajada ehk et ajakirja toimetuse liikmena artikleid edasi kirjutada ja kogemusnõustajaks pürgides, mille koolitused mul on hetkel käimas, et teisi aidata, kes on samasugusesse olukorda sattunud nagu mina või kes peavad sarnase teekonna läbi tegema, siis on vana esimees võtnud nõuks, et ma olen sobimatu, sest... Ma nüüd ütlen midagi, mis võib teile suure üllatusena tulla, aga vot mul pole keskharidust. Olen tavaline lumpen, kes on elus saanud hakkama olenemata omamast keskhariduse paberit. Olen valitud AHHAA Teaduskeskusesse tööle ja ma ei varjanud oma haridustaset ja mind suisa taheti saata Hong Kongi esindama AHHAA Teaduskeskust "Dialoog Pimeduses" näituse raames, aga ma toona keeldusin, kuna pelgasin, et kas mu tervis nii pikale lennureisile vastu peab. Olen MTÜd juhtinud ja pidanud läbirääkimisi erinevate koostööpartneritega ja minu moto on alati olnud leida ühine kompromiss ja eesmärk, aga mitte klähvida ja vaielda. Aga nüüd see esimees saatis mulle nädalapäevad tagasi kirja, kus ütles, et nemad rohkem ei toeta minu kandidatuuri ajakirja toimetuse kuulumises, sest ma pole jätkanud haridusteed omandamaks keskharidust. Mis on minu jaoks kõige absurdsem põhjus üldse, sest mitte kuskil pole öeldud ega märgitud, et EPL ajakirja toimetusse kuulumiseks peab omama keskharidust. Minu meelest on ikka oluline kirjutamis ja väljendamisoskus. Üks pime ütles selle kohta hästi: "Minu meelest võiksid Sa olla kasvõi kirjaoskamatu, aga kui suudad oma mõtted kasvõi diktofonile lugeda ja leiad kellegi, kes need Sinu eest üles kirjutab, oled Sa juba täieõiguslik toimetuse kaasliige.". Igatahes on sellel Pärnu esimehel palju mõjuvõimu Pärnus ja Pärnumaal ja kui ma tahaksin kuskile kogemusnõustajaks minna või kasvõi mingi aeg eraldi avada oma nõustamiskabineti, siis teeb see vana esimees selle jaoks kõik, et seda ei juhtuks. Ja kahjuks on inimestel harjumus kuulata teiste inimeste seisukohti ja arvamusi ja kõike tõepähe võtta ja nii ei pruugita mulle isegi võimalust anda, et ma saaksin näidata oma tugevaid ja häid külgi. Lihtsalt kurvaks teeb, sest ma ei leia, et kellegil teisel on õigus dikteerida, et kuidas keegi peaks oma elu elama ja kui ma elan kellegi arvates täiesti valesti ja olen sobimatu, siis tsiises, lase olla. Ma ei tule Sinu koju Sind oma madalalaubalisusega traumeerima ja kui mingi asutus või ettevõte leiab, et ma pole sobiv, hinnates ISE minu oskusi, teadmisi ja olemust vestluse ja katseaja põhjal, siis fine, ma lepin sellega. Aga ma ei leia, et see on okei, et inimene, kelle nõuetele ja kriteeriumitele ma ei vasta, et siis hakkab igale poole minu ettevõtmistesse ja tegemistele kaikaid kodaratesse viskama. Justkui püüdes mulle selgeks teha, et näe, Sa oled sobimatu, Sa oled lumpen ja ilma keskhariduseta ei sobi Sa kuskile. Mis see tema p*rset torgib, elagu oma elu ja lasku minul oma elu elada.
Jah, ma ei ole uhke, et mul pole keskharidust, aga ma ei pea end sellepärast teistest kehvemaks. Ma olen avastanud endas oma tugevad küljed, milles olen hea ja oskan neid oskuslikult ära kasutada. See vana esimees arvab vist nüüd, et käib ja kuulutab mööda maailma kõigile, et Kail pole keskharidust ja kõik kukuvad selle jutu peale pikali, aga no vot, võta näpust. ta ehk arvas, et ma ei julge selle informatsiooniga ise avalikuse ette tulla, aga vot kus lops. Nüüd tulin välja ja see polegi enam mingi suur kuum uudis, millega linna peal ringi litutada. Jah, Kai on keskhariduseta mats, so what. Ei meeldi? No ära siis suhtle.
Ennetan küsimusi ja vastan kohe ära, et jah, mul on kogu gümnaasiumiosa puudu ja jah, olen mõelnud haridustee jätkamisele (näiteks koduõpetaja näol), aga hetkel on minu elus teised prioriteedid ja kellegi tagakiusamise pärast, ma nüüd küll ei jookse saba jalge vahel kuskile endale pabereid vormistama. Mnjah, selline lugu siis sellega. Ja minu haridustee katkemise lugu ei ole mingisugune tüüpiliste noorte levinud põhjus, et juua, pidutseda ja suitsu kimuda oli parem, vaid see on seotud ühe väga raske ja keerulise looga, aga noh...las see jääda. Eks hukka mõista on alati lihtsam ja mõista raskem.

CONVERSATION

10 kommentaari:

 1. Ega sa seda vist avalikustada ei taha, mis põhjustel su haridustee katki jäi, kui juba vihjad, et tegu on raske ja keerulise looga...aga ma usun, et haridustee jätkamine oleks arukas, sest tõttöelda mulle tundub, et kui sina ülikooli ei lähe, oleks see potensiaali raiskamine.
  Mis kogu seda lugu puudutab, siis see meesterahvas pole aru saanud lihtsast tõest haridus ei garanteeri haritust, ega ole ka selle eelduseks. Sa oled väga hea sõnavaraga, mõned vead lipsavad kirjutamisel küll sisse, aga seda ilmselt seetõttu, et sa ei näe sõnade õiget kirjapilti. Sa oled arukas ja hea argumenteerimisoskusega, kogemusnõustajana sa kindlasti oma tööga hätta ei jääks ! Usun, et sul tuleb võimalus ennast tõestada ja teostada !

  VastaKustuta
 2. Aitäh Sulle! :)
  Jah, need osad kirjavead tulevad mul tõesti sellest, et kipun kirjapilti unustama. Hea näitena saan kohe tuua inglise keele, mida nägijana valdasin väga heal tasemel nii kirjas kui ka kõnes, aga nüüd, kui peaksin inglise keelset kirja koostama, siis noh...saan hakkama, aga võtan sõnastiku lahti ja hakkan kirjapilti kontrollima. Muide mind võib täitsa julgelt parandada, kui mul on, kas teadmatusest või lohakusest mõni viga sisse lipsanud ;)
  Hmm, mis puutub selle põhjuse avaldamisse, et miks mu haridustee katkes, siis kohe ma tõesti ei hakka sellest siin kirjutama, aga võib-olla kunagi hiljem.See oli tõesti minu jaoks üks raskemaid perioode elus, mida läbi tegin.Võiks öelda, et minu jaoks polnud pimedaks jäämine ka nii jube kogemus :)

  PS. See pole ehk nii oluline, aga tegu naisterahvaga. Mnjah, oleks vist ise pidanud kirjutama esinaine :)

  VastaKustuta
 3. Kui ausõna võib parandada ja sa tõesti ei solvu, ega tunne ennast halvasti, siis näiteks üks sõna mulle paar korda on silma jäänud, on ekspromt, sina aga oled seda kirjutanud N tähega, ehk ekspront. Muud mul ei tule praegu meelde, aga veid vigu on vähe ka, ausõna. Ahsoo, Dorpat spast oli ka üksaeg juttu sul, see on algusest nõrga, mitte tugeva t-ga. :)

  VastaKustuta
 4. Absoluutselt ei solvu, vaid tänan hoopis! ;)
  No vot seda eksprompt olen kuulnud jah, et kirjutatakse m-tähega, aga mul nende osade sõnadega ongi selline imelik lugu, kuna mu ema on venelane ja siis ma olen lapsest saati kuulnud veidi vigaseid eestikeelseid sõnu. Näiteks alles hiljaaegu hakkasin ma ütlema "jogurt", muidu oli kogu aeg nagu venelastel "jogort". Joosep õpetas mu ümber :D Dorpat on mul jällegi unustamise taga, kuna mõtlen, et Tartu kunagine nimi ja siis panengi kohe automaatselt algusesse t-tähe. Igatahes aitäh sellele tähelepanu juhtimast ja püüan edaspidi hoolsam olla! ;)

  PS. Oii, muru on juba vägagi roheline ja vägagi piisav. Ma lähen kohe tuletan Joosepile vlogi meelde ;)

  VastaKustuta
 5. Olen nüüd kuu aega Su blogi lugenud ja kuulanud Su ettekannet juhtkoertest. Selle põhjal arvan, et oled suurepärase väljendusoskusega, laia silmaringiga, paljude huvidega, julgelt avameelne, humoorikas jne, ühesõnaga, sisemiselt rikas. Sellisena tunneb Sind ka Sinu tutvusring ja loodan, et nende toetus ja selle levitamine ongi see võluvits ühe tigeda ja võimuka inimese kiusu vastu. Edu Sulle!
  Silja

  VastaKustuta
 6. Silja, ma tänan Sind siiralt selle hea ja tunnustava sõna eest! See oli mulle nagu väike kosutav pai :)
  Veelkord aitäh!

  VastaKustuta
 7. Armas, Kai..Mina olen ka viimasel ajal sinu blogi suure hoolega jälgima hakanud. Oled väga väga tubli ja hakkaja ja tõeliselt imetlusväärne inimene minu meelest. On öeldud, et kui sul ei ole nö. vaenlasi, siis järelikult ei ole sa kunagi oma seisukohta avaldanud. Au ja kiitus sulle selle eest, et sul on oma arvamus asjadest ja sa oled julge ka neid avaldama. Mina nõustun ka esimese kommenteerijaga, et sellest keskhariduse puudumisest ei ole küll suurt lugu, aga see oleks tõesti suure potentsiaali raiskamine, kui sa ülikooli ei läheks. Loeks ka muidugi huviga, et mis põhjusega keskhariduse omandamine pooleli jäi, tekitasid juba nii suure põnevuse :D
  Aga tahtsin ühte sõna ka parandada, et sa oled korduvalt kirjutanud selle neerunäitaja kreatiniini nõrga g-ga, tegelikult on see tugeva k-ga. Aga see jäi lihtsalt sellepärast silma, et olen ise meditsiiniga seotud.
  Igal juhul, jätka samas vaimus, oled väga tubli ja inspireeriv inimene :)

  VastaKustuta
  Vastused
  1. Ma loen ja loen neid häid kommentaare ja toote mulle naeratuse näole. Kõik need kommentaarid on nagu päikesekiired, mis läbi tumedade pilvede paitavad mind (küll mul on ikka alles väljendusoskus :D ). Ühesõnaga...see, mida ma üritan siin öelda, on aitäh! :)

   PS. Jaah, õige küll. Ma ise veel kunagi ühelt kliiniku kodukalt juhuslikult avastasin, et kreateniin on k-tähega ja siis kuna minu jaoks oli toona see üllatus, siis ma proovisin endale seda uut infot meelde jätta, aga no näed...läheb meelest. Aga aitäh Sulle! Ma parandan ära :)

   Kustuta
 8. Palun - ära põe selle lollaka pärast! Ta saab omad vitsad ja need on valusad! Oled ilma keskata nii tubli ja hakkaja, et üks paber praeguste tegemiste juures ei muuda midagi. Kui sind tööle tahetakse siis vaadatakse pigem seda kuidas sa hakkama saad ja teisi aidata oskad- keskapaber küll neid oskusi kahjuks ei anna.

  VastaKustuta
 9. Mul jääb lihtsalt sõnadest puudu praegu. Nii palju häid sõnu, aitäh! :)

  VastaKustuta

Back
to top